A program első napjaiban készítettünk néhány listát és táblázatot. Később a bevétel-kiadás napló hátuljába arról kezdtünk átlátható statisztikát készíteni, mit is vásárolunk a hónap folyamán. Mostanra, majd egy hónap elteltével, előbukkantak az esetleges kihagyások, hibák, elszámolások is. Nálam némi firkálgatások történtek, amit kezdetben úgy javítottam, hogy újra elkészítettem az egész táblázatot, majd úgy döntöttem, hogy hónap végén tisztázom, hiszen akkor már pontos adataink lesznek mindenről, a rezsiről, a közben érkezett ilyen-olyan elszámolásokról, a hó folyamán vásárolt élelmiszerről, kozmetikáról, tisztító szerekről, utazási költségekről, gyógyszer és egyéb egészségügyi kiadásokról, ajándékvásárlásokról, ruhákról, csecsebecsékről, könyvekről, belépőkről, stb.
Eltelt a hónap. Amennyiben mindent felírtunk, itt van előttünk egyértelmű, számadatok formájában, hogy mennyiből is élünk havonta. Legalábbis nagyobbrészt, mert - kinél hogy? - néhány költség csak évente egyszer rendezendő (adók, lakásbiztosítások, stb.). Ahhoz, hogy ezt az információt a leghatékonyabban tudjuk felhasználni, a legátláthatóbb formában kell magunk előtt látnunk. Ehhez pedig az eddigieket felhasználva újra kell készítenünk egy-két táblázatot. Érdekes lesz felfedezni, hogy tulajdonképpen nagyrészt ugyanazokat a holmikat vásároljuk körbe-körbe. Ez az információ pedig arra jó, ha nagyobb bevásárlást csinálunk valamelyik szupermarketbe és olyan akciós holmira bukkanunk, amit rendszeresen használunk és nem romlandó, biztonsággal megvehetjük előre akár a havi adagot is belőle. Ráadásul sok helyen az extra csomagolásokat még akciósabban árulják.
Mai "pénzes-anyagias" feladat:
1. Vegyük elő a rezsiről és állandó költségeinkről készített táblázatunkat és nézzük át, mit mikor fizettünk, milyen költségek jöttek még az eredetileg összeírtakhoz a hónap folyamán. Ha szükséges, csináljuk át, hogy átláthatóbb legyen és szabjuk meg a napot, amikor az összeset elintézzük. Amit lehet automatizáljunk, például a fix költségeket, de a többinél is meg lehet állapítani egy maximum összeget, amit automatikusan lehúzhatnak a számlánkról és akkor csak az esetleges túlfogyasztást kell fizetni.
2. A bevétel-kiadás naplónk hátuljába készített vásárlási statisztika alapján készítsünk a fentihez hasonló átlátható táblázatot. Több lapra lesz szükségünk, mert jóval több tételt vezetünk majd benne. Legjobb külön-külön táblázatokat készíteni az élelmiszereknek, ruháknak, tisztítószereknek, kozmetikának, gyógyszernek, stb. A függőleges sorokban a vásárolt holmi, a vízszintes sorokban pedig az egyes hónapok, a táblázatba pedig írjuk be, hogy mennyi költöttünk az adott cuccra egy hónap leforgása alatt. Tisztább a kép, ha némi megjegyzésnek is hagyunk helyet. Nem vicc: előre gondolkodással, tervezéssel sokezer forintot vagy eurót lehet megspórolni.
Egy a jelszó: LÁSD ÁT !
A többi napi feladat marad:
- Bevétel-kiadás napló és vásárlási statisztika vezetése, jelölése
- Megerősítések írása
- Bőség meditáció
- Tényleges ötletek kidolgozás, a lépések megtervezése, megtétele - ötletelős füzet
- Álomtablóra kukk!
Élj egyre gazdagabban!
fotók:pixabay